Jdi na obsah Jdi na menu
 


...O...

11. 11. 2006

              O

obvod hrudníku - obvod těla měřený páskovou mírou za kohoutkem.

obrna - stav po onemocnění nervů, mozku, míchy z různých příčin ( otravy, infekční onemocnění ).

obročník - pomocník trenéra, pečuje o správný provoz v dostihové stáji, zejména po stránce krmení a ošetřování

odstav hříběte - hříbě je odstavováno od matky ve věku 5. - 6. měsících. Změní se jeho výživa na výživu bez mateřského mléka, prostředí a denního cyklu pobytu hříbat ve stáji a na pastvinách, přeruší se přátelská pouta, vytvořená na pastvině zpravidla mezi dvojicemi hříbat.

odznaky koně - vrozené odchylky od základního zbarvení srsti. Zejména na hlavě ( prokvetlé čelo, prokvetlý nos, kvítek, hvězda, nosní pruh, šňupka, lucerna, horní pysk bílý, spodní pysk bílý, mléčná huba, žabí huba ) a na nohou

 ( patky bílé, korunka bílá, noha ve spěnce bílá, noha nad spěnkou bílá, noha pod koleno bílá, noha nad koleno nebo hlezno bílá ). Odznaky se zapisují do popisu koně, malé jsou ozdobou, velké jsou nežádoucí.

ohlávka - pomůcka k uvazování koní. Je ušita ze silné kůže.

ohon - hustý svazek dlouhých žíní, vyrůstající na ocase (kelce). Žíně se přestřihují či protrhávají a v některých případech se vážou do zvláštního uzlu (u pólo ponyů a peršeronů) nebo se zaplétají.

ochroma hříbat - hnisavý zánět kloubů po předchozí infekci u sajících hříbat

olovnice - podložka sedla s koženými kapsami, do nichž se vkládá určitý počet olověných destiček k vyrovnání nedostatečného zatížení koně v dostihu

opar lysivý - nakažlivá nemoc vyvolávaná plísní, způsobuje tvorbu ložisek na kůži

opracoviště - prostor pro bezprostřední přípravu koně před sportovním výkonem

opratě - vodící řemeny k ovládání tažných koní. Podobně jako otěže se zapínají do kroužku udidla. Bývá kožená, popruhová nebo z plastů.

ordre - pokyny trenéra či majitele koně jezdci, jak si má počínat v dostihu

orientální koně - koně východního původu zejména arabští nebo berberští.

ostruha - zrohovatělý bradavičnatý útvar na zadní straně spěnkového kloubu.

osvěžení krve - chovatelský zásah, který má zabránit degeneraci chovů s příliš úzkou chovnou základnou. Získává se k tomu plemeník stejného ( v nouzi i příbuzného ) plemene bez úzkého příbuzného vztahu k chovným zvířatům.

otěž - otěž je součást postroje jezdeckého koně, již se kůň ovládá. Bývá kožená, popruhová nebo umělá, hladká nebo zdrsněná, obšitá plátnem nebo jinak upravená. Konce otěží ( jsou dvě ) jsou sešité. Pro různé účely bývají otěže různě upravené.

otruby - odpadní produkt po mletí obilovin a luskovin, hodnotné krmivo

outsider - kůň, u něhož se nepředpokládá umístění

označení předků - při hodnocení předků posuzovaného koně se uvede, že je po tom a tom otci a z té a té matky. Označení, že kůň je po otci a po matce je nesprávné.