Jdi na obsah Jdi na menu
 


Starame sa o koňa

6. 10. 2006

Starání o koně
PILINY:V současné době se používají dosti často jako podestýlka .Jsou suché a čisté,a proto nevadí ani koním trpícím respiračními potížemi.Dobře se také vymetají.Poněkud problematické je jejich likvidace ,neboť hnijí jen velmi pomalu.


Ovesná sláma,dobře zachycuje vlhkost,podestýlka z ječné slámy má nápadné žluté zbarvení,podestýlka ze pšeničné slámy je výborná

Nejpoužívanější je ječná sláma .Dobře ji nahradí kvalitní pšeničná sláma s dlouhými stébly.Méně často používáme ovesnou slámu,která je poměrně hrubá a pichlavá.

SLÁMA:výhody a nevýhody:Sláma je tradiční a levnou podestýlkou.Nejednou je však i zdrojem dýchacích problémů koní,neboď často obsahuje značné množství plísnovích spor: PODESTÝLÁNÍ KONÍ:

NOVINOVÝ PAPÍR:Na proužky rozstříhaný odpadní papír můžeme koupit velmi levně .Má obdobné vlastnosti jako sláma je výhodné jej používat podestýlku pro zvířata s alergií na slámu.Po znečištění močí v něm rychle množí plísně!Také u této podestýlky je problém s likvidací.

KONOPNÁ DRT:V zahraničí jeto dost častý způsob podestýlání koní.Drt je připravena ze stonků nenarkotického konopí .Má vysokou absorpční schopnost.Může být používána v kombinaci s pilinami.Vyvezená znečištěná podestýlka snadno a rychle zahnívá.

Vodění
:Velké čtyřnohé zvíře ,jakým kůň bezesporu je ,potřebuje k otočení dostatečný prostor:Rozhodně se nemůže obrátit na místě ,.Dříve než začneme koně otáčet ,musíme ho uklidnit.Teprve potom začneme otáčet jeho hlavu od sebe.Sami se pohybujeme po vnější straně pomyslné kružnice,po níž chceme koně otočit.

2:Jakmile otočíme hlavu ,kun odkloní i krk .Od tohoto okamžiku již nemusíme na zvíře působit tlakem paže

3:Během otáčení se nesmíme vzdalovat od hlavy zvířete.Až když se kun zcela otočí,můžeme se vrátit na původní místo.

VEDENÍ PO SILNICI!!při vedení na silnici držíme koně vždy na uzdě.Jdeme-li ve směru projíždějících automobilů,musíme se vždy pohybovat mezi koněm a auty.To znamená,že u nás vedeme koně po jeho levé straně ,ale ve Velké Británii po pravé.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář